Aktuellt kursutbud


                    Grundkurs -  start september 2018

 

                       Torsdagar Kvällstid kl 18.30-21.00

                           

                            Torsdag           6/9              Renässans o Barock
                            Torsdag         13/9              Rokoko
                            Torsdag         20/9              Gustavianskt
                            Torsdag         27/9              Empire - Karl Johan
                            Torsdag         4/10              Nystilar
                            Torsdag       11/10              Jugend till 20-talsklassicismen
                            Torsdag       18/10              Funkis o Modernismen
                            Torsdag        25/10             Ryskt samt Fynd o Fällor - Tips o Råd

 

                       Fredagar dagtid kl 12.30-15.00

                           

                            Fredag             7/9             Renässans o Barock
                            Fredag           14/9             Rokoko
                            Fredag           21/9             Gustavianskt
                            Fredag           28/9             Empire - Karl Johan
                            Fredag           5/10             Nystilar
                            Fredag         12/10             Jugend till 20-talsklassicismen
                            Fredag         19/10             Funkis o Modernismen
                            Fredag         26/10             Ryskt samt Fynd o Fällor - Tips o Råd

 

                    Fortsättningskurs T - start oktober 2018 - tre alternativa dagar

                    

                       Måndagar kvällstid 18.30-21.00

 

                            Måndag            8/10             Palats i New York under The Golden Age
                            Måndag          15/10             Chaumet - Juveler sedan 1780
                            Måndag          22/10             Gustavsberg - Från tallrik till badkar
                            Måndag            5/11             Carl Wilhelmson - En västkustkonstnär
                            Måndag          12/11             Huset Thurn & Taxis
                            Måndag          19/11             Fynda Nystilarna!
                            Måndag          26/11             Jugendarkitekten Ferdinand Boberg
                            Måndag            3/12             Rapport från auktionsåret 2018

 

                       Tisdagar kvällstid 18.30-21.00

 

                            Tisdag            9/10             Palats i New York under The Golden Age
                            Tisdag          16/10             Chaumet - Juveler sedan 1780
                            Tisdag          23/10             Gustavsberg - Från tallrik till badkar
                            Tisdag            6/11             Carl Wilhelmson - En västkustkonstnär
                            Tisdag          13/11             Huset Thurn & Taxis
                            Tisdag          20/11             Fynda Nystilarna!
                            Tisdag          27/11             Jugendarkitekten Ferdinand Boberg
                            Tisdag            4/12             Rapport från auktionsåret 2018

 

                       Onsdagar dagtid 12.30-15.00

 

                            Onsdag          10/10             Palats i New York under The Golden Age
                            Onsdag          17/10             Chaumet - Juveler sedan 1780
                            Onsdag          24/10             Gustavsberg - Från tallrik till badkar
                            Onsdag            7/11             Carl Wilhelmson - En västkustkonstnär
                            Onsdag          14/11             Huset Thurn & Taxis
                            Onsdag          21/11             Fynda Nystilarna!
                            Onsdag          28/11             Jugendarkitekten Ferdinand Boberg
                            Onsdag            5/12             Rapport från auktionsåret 2018

 

                    Fortsättningskurs I - start januari 2019 - tre alternativa dagar

                    

                       Måndagar kvällstid 18.30-21.00

 

                            Måndag            14/1             Wiwen Nilsson - Modernistiskt silver i världsklass
                            Måndag            21/1             Svenska Slott och Herresäten del 1
                            Måndag            28/1             Göteborgskoloristerna - Sandberg, Ivarsson, Schiöler..
                            Måndag              4/2             Svensk allmogekonst från norr till söder
                            Måndag            18/2             Speglar, speglar
                            Måndag            25/2             Fotokonst förr och nu
                            Måndag              4/3             René Lalique - en mästare i smycken och glas
                            Måndag             11/3            Carl och Karin Larsson

 

                       Tisdagar kvällstid 18.30-21.00

 

                            Tisdag              15/1             Wiwen Nilsson - Modernistiskt silver i världsklass
                            Tisdag              22/1             Svenska Slott och Herresäten del 1
                            Tisdag              29/1             Göteborgskoloristerna - Sandberg, Ivarsson, Schiöler..
                            Tisdag                5/2             Svensk allmogekonst från norr till söder
                            Tisdag              19/2             Speglar, speglar
                            Tisdag              26/2             Fotokonst förr och nu
                            Tisdag                5/3             René Lalique - en mästare i smycken och glas
                            Tisdag              12/3             Carl och Karin Larsson

 

                       Onsdagar dagtid 12.30-15.00

 

                            Onsdag           16/1             Wiwen Nilsson - Modernistiskt silver i världsklass
                            Onsdag           23/1             Svenska Slott och Herresäten del 1
                            Onsdag           30/1             Göteborgskoloristerna - Sandberg, Ivarsson, Schiöler..
                            Onsdag             6/2             Svensk allmogekonst från norr till söder
                            Onsdag           20/2             Speglar, speglar
                            Onsdag           27/2             Fotokonst förr och nu
                            Onsdag             6/3             René Lalique - en mästare i smycken och glas
                            Onsdag           13/3             Carl och Karin Larsson

 

                    Grundkurs -  start januari 2019

 

                       Torsdagar Kvällstid kl 18.30-21.00

                           

                            Torsdag             17/1             Renässans o Barock
                            Torsdag             24/1             Rokoko
                            Torsdag             31/1             Gustavianskt
                            Torsdag               7/2             Empire - Karl Johan
                            Torsdag             21/2             Nystilar
                            Torsdag             28/2             Jugend till 20-talsklassicismen
                            Torsdag               7/3             Funkis o Modernismen
                            Torsdag             14/3             Ryskt samt Fynd o Fällor - Tips o Råd

 

                       Fredagar dagtid kl 12.30-15.00

                           

                            Fredag               18/1             Renässans o Barock
                            Fredag               25/1             Rokoko
                            Fredag                 1/2             Gustavianskt
                            Fredag                 8/2             Empire - Karl Johan
                            Fredag               22/2             Nystilar
                            Fredag                 1/3             Jugend till 20-talsklassicismen
                            Fredag                 8/3             Funkis o Modernismen
                            Fredag               15/3             Ryskt samt Fynd o Fällor - Tips o Råd

 

                     Orientaliska mattor -  start september 2019

                            Kurs om fyra tillfällen tillsammans med Gunnar Nilsson
                            Kontakta Antikskolan för ytterligare information!
 
 
 

ANMÄLAN KRÄVS

OBSERVERA ATT MAN INTE KAN GÅ ENSTAKA TILLFÄLLEN UTAN ENBART HELA KURSER