Aktuellt kursutbud

                    Grundkurs -  start september 2019

 

                       Torsdagar Kvällstid kl 18.30-21.00

                           

                            Torsdag               5/9             Renässans o Barock
                            Torsdag             12/9             Rokoko
                            Torsdag             19/9             Gustavianskt
                            Torsdag             26/9             Empire - Karl Johan
                            Torsdag             3/10             Nystilar
                            Torsdag           10/10             Jugend till 20-talsklassicismen
                            Torsdag           17/10             Funkis o Modernismen
                            Torsdag           24/10             Ryskt samt Fynd o Fällor - Tips o Råd

 

                        Fredagar Dagtid kl 12.30-15.00

 

                            Fredag                6/9             Renässans o Barock
                            Fredag              13/9             Rokoko
                            Fredag              20/9             Gustavianskt
                            Fredag              27/9             Empire - Karl Johan
                            Fredag              4/10             Nystilar
                            Fredag            11/10             Jugend till 20-talsklassicismen
                            Fredag            18/10             Funkis o Modernismen
                            Fredag            25/10             Ryskt samt Fynd o Fällor - Tips o Råd

 

                     Orientaliska mattor -  start september 2019

                            Kurs om fyra tillfällen tillsammans med Gunnar Nilsson
                            Onsdag              4/9              Orientmattans historia fram till år 1500
                            Onsdag            11/9              Orientmattans historia 1500-1860
                            Onsdag            18/9              Orientmattans historia 1860-1945
                            Onsdag            25/9              Studiebesök och examination av mattor
 

                    Fortsättningskurs V - start i oktober 2019 - tre alternativa dagar

                       

                        Måndagar kvällstid 18.30-21.00

 

                            Måndag              7/10             Garrard - Juveler och silver sedan 1735
                            Måndag            14/10             Swedish Grace
                            Måndag            21/10             Finaste franska möbler från 1700-talet
                            Måndag              4/11             Vid Tsarens bord
                            Måndag            11/11             Tysklands slott och borgar
                            Måndag            18/11             Skultuna och Gusum - våra svenska mässingsbruk
                            Måndag            25/11             John Singer Sargent
                            Måndag              2/12             Rappot från årets auktioner

 

                        Tisdagar kvällstid 18.30-21.00

 

                            Tisdag                8/10             Garrard - Juveler och silver sedan 1735
                            Tisdag              15/10             Swedish Grace
                            Tisdag              22/10             Finaste franska möbler från 1700-talet
                            Tisdag                5/11             Vid Tsarens bord
                            Tisdag              12/11             Tysklands slott och borgar
                            Tisdag              19/11             Skultuna och Gusum - våra svenska mässingsbruk
                            Tisdag              26/11             John Singer Sargent
                            Tisdag                3/12             Rappot från årets auktioner

 

                       Onsdagar dagtid 12.30-15.00

 

                            Onsdag              9/10             Garrard - Juveler och silver sedan 1735
                            Onsdag            16/10             Swedish Grace
                            Onsdag            23/10             Finaste franska möbler från 1700-talet
                            Onsdag              6/11             Vid Tsarens bord
                            Onsdag            13/11             Tysklands slott och borgar
                            Onsdag            20/11             Skultuna och Gusum - våra svenska mässingsbruk
                            Onsdag            27/11             John Singer Sargent
                            Onsdag              4/12             Rappot från årets auktioner

 

                    Fortsättningskurs J - Repriserad kurs med start i januari 2020

                    - tre alternativa dagar

                       

                        Måndagar kvällstid 18.30-21.00

 

                            Måndag              13/1             Georg Jensen - Silver i Världsklass
                            Måndag              20/1             Sigrid och Isaac
                            Måndag              27/1             Svenska Slott & Herresäten II - De man bör känna till..
                            Måndag                3/2             Ej Fastställt
                            Måndag              17/2             Lindomemöbler - Deras stil och historia
                            Måndag              24/2             Brännförgyllt - Ett sekel av magnifika bronser
                            Måndag                2/3             Dronning Margrethes Juveler
                            Måndag                9/3             Orrefors - Ett glasbruks uppgång och fall

 

                        Tisdagar kvällstid 18.30-21.00

 

                            Tisdag                14/1             Georg Jensen - Silver i Världsklass
                            Tisdag                21/1             Sigrid och Isaac
                            Tisdag                28/1             Svenska Slott & Herresäten II - De man bör känna till..
                            Tisdag                  4/2             Ej Fastställt
                            Tisdag                18/2             Lindomemöbler - Deras stil och historia
                            Tisdag                25/2             Brännförgyllt - Ett sekel av magnifika bronser
                            Tisdag                  3/3             Dronning Margrethes Juveler
                            Tisdag                10/3             Orrefors - Ett glasbruks uppgång och fall

 

                       Onsdagar dagtid 12.30-15.00

 

                            Onsdag              15/1             Georg Jensen - Silver i Världsklass
                            Onsdag              22/1             Sigrid och Isaac
                            Onsdag              29/1             Svenska Slott & Herresäten II - De man bör känna till..
                            Onsdag                5/2             Ej Fastställt
                            Onsdag              19/2             Lindomemöbler - Deras stil och historia
                            Onsdag              26/2             Brännförgyllt - Ett sekel av magnifika bronser
                            Onsdag                4/3              Dronning Margrethes Juveler
                            Onsdag               11/3             Orrefors - Ett glasbruks uppgång och fall
 
 

ANMÄLAN KRÄVS

OBSERVERA ATT MAN INTE KAN GÅ ENSTAKA TILLFÄLLEN UTAN ENBART HELA KURSER